SPOR EĞİTİM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

SPOR EĞİTİM

SPORLA UĞRAŞANLARIN FORUMU

AnasayfaAnasayfa  AramaArama  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

OYUNLAR

YazarMesaj
Admin
Admin
Admin
Admin

OYUNLAR Empty
MesajKonu: OYUNLAR   OYUNLAR Icon_minitime2008-01-06, 14:52

Oyun 16:

Oyunun Adı
Oyunun Yeri
Oyunun Araç-Gereci
Oyunun Süresi
Oyunun Seviyesi
Oyuncu Sayısı
Oyunun Amacı ve Eğitici Değeri Makam Oyunu
Sınıf, Salon veya Bahçe

2-3 tekrar
10-12 yaş ve üzeri
Bir sınıf
Oyuncuların dikkatini geliştirir ve meslekler hakkında bilgi verir.
Açıklama: Sınıftan bir ebe seçilir ve dışarı çıkarılır. Ebeye bir makam belirlenir. Sonra ebe içeriye çağrılır. Ebe sınıftakilere sorular sorarak, ken­disi için belirlenen makamı ya da mesleği bulmaya çalışır. Ebenin 3 tahmin hakkı vardır. Bulamayana ceza verilir.

Oyun 17:
Oyunun Adı
Oyunun Yeri
Oyunun Araç-Gereci
Oyunun Süresi
Oyunun Seviyesi
Oyuncu Sayısı
Oyunun Amacı ve Eğitici Değeri Nesi Var?
Sınıf, Salon veya Bahçe

2-3 tekrar
10-12 yaş ve üzeri
Bir sınıf
Oyuncuların göz dikkatini geliştirir.
Açıklama: Sınıftan bir lider seçilir. Lider sınıftakilere dikkatlice bakar ve dışarı çıkar. Öğrenciler sınıftan bir nesne veya kişi seçerler. Sonra lider içeri girer ve sınıftakilere, "Nesi var?" sorusunu sorar. Soruyu sorduğu kişi, seçilen nesnenin veya kişinin özelliğini söyler. Lider, sorduğu 3 sorunun sonunda seçilen nesneyi veya kişiyi bulmaya çalışır. Bulamaz ise ceza verilir.
Metodolojik Öneriler: Liderin soru sayısı oyuncuların seviyesine göre ayarlanmalıdır.

Oyun 18:
Oyunun Adı
Oyunun Yeri
Oyunun Araç-Gereci
Oyunun Süresi
Oyunun Seviyesi
Oyuncu Sayısı
Oyunun Amacı ve Eğitici Değeri Kulaktan Kulağa
Sınıf, Salon veya Bahçe

Sınırsız
7-8 yaş ve üzeri
Bir sınıf
Oyuncuların algılama yeteneğini geliştirir.
Açıklama: Öğretmen sınıftan bir lider seçer. Liderin kulağına 2 veya 3 kelimelik bir cümle söyler. Lider de bunu yanındakinin kulağına söyler. O da yanındakinin kulağına aktarır. Böylece cümle kulaktan kulağa aktarılır. En son kişi cümleyi sesli söyler. Cümle değişikliğe uğramışsa ve kim tarafın­dan yanlış aktarılmışsa o kişi sona geçer.
Metodolojik Öneriler: Aktarılan cümle anlaşılmadığın da, en fazla iki kez tekrar edilir.

Oyun 19:
Oyunun Adı
Oyunun Yeri
Oyunun Araç-Gereci
Oyunun Süresi
Oyunun Seviyesi
Oyuncu Sayısı
Oyunun Amacı ve Eğitici Değeri Kabak Oyunu
Salon veya Bahçe

1-2 tekrar
11-12 yaş ve üzeri
Bir sınıf
Oyuncuların dikkatini geliştirir.
Açıklama: Oyuncular daire düzeninde otururlar. Her oyuncuya bir numara verilir. İlk oyuncu, "Aldım sattım ..... kabak" der. Hangi numarayı söylemişse, o numaranın sahibi olan oyuncu, "....... kabak olmaz" diyerek cevap verir. Oyunu başlatan oyuncu, " Ya kaç kabak olur?" diye sorar. Diğer oyuncu da "....... kabak olur" diyerek başka bir oyuncunun numarası­nı söyler. Numarası söylenen oyuncu hemen cevap vererek oyunu devam et­tirir. Hata yapan ve şaşıranlar oyun dışı kalırlar.

Oyun 20:
Oyunun Adı
Oyunun Yeri
Oyunun Araç-Gereci
Oyunun Süresi
Oyunun Seviyesi
Oyuncu Sayısı
Oyunun Amacı ve Eğitici Değeri Kral Kim?
Salon veya Bahçe

2-3 tekrar
10-12 yaş ve üzeri
Bir sınıf
Oyuncuların kuvvetini ve dayanıklılığını ge­liştirir.

Açıklama: Oyuncular bir dairenin içinde, dağınık düzendedirler. Her oyuncu sağ eli ile sol ayağını tutar ve diğer elini sırtından sağ koluna kenet­ler. Verilen komutla beraber oyuncular, sekerek ve omuz darbeleriyle birbirlerini dairenin dışına çıkartmaya çalışırlar. Eli çözülen veya dairenin dışına çıkan oyuncular, oyun dışı kalırlar. Dairede en son kalan oyuncu, kral ola­rak ilân edilir. (Şekil)
Metodolojik Öneriler: Kafaların çarpışmamasına dikkat edilmelidir.
https://sporegitim.yetkin-forum.com

OYUNLAR
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» OYUNLAR
» OYUNLAR
» OYUNLAR
» OYUNLAR
» OYUNLAR