SPOR EĞİTİM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

SPOR EĞİTİM

SPORLA UĞRAŞANLARIN FORUMU

AnasayfaAnasayfa  AramaArama  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

Karaciğer Yetmezliğinin Bir Sebebi de HepatitC

YazarMesaj
dilokullari1

İş/Hobiler : lisans
Lakap : okul

Karaciğer Yetmezliğinin Bir Sebebi de HepatitC Empty
MesajKonu: Karaciğer Yetmezliğinin Bir Sebebi de HepatitC   Karaciğer Yetmezliğinin Bir Sebebi de HepatitC Icon_minitime2014-05-09, 16:18

Karaciğer Yetmezliğinin Bir Sebebi de HepatitC 1eqgc6

Hepatitc, karaciğeri tetikleyen ve çok ciddi bir hastalıktır. Dünyada 180 milyon insanda HepatitC hastalığı teşhis edilmiştir. Bu halde virüs, geçtiği kişilerde hastalığa sebep olmamakta, yalnızca kişi bazen “taşıyıcı” olarak yaşantısına devam etmektedir. HepatitC taşıyıcısı kişilerin de hastalığı bulaştırmamak için çok dikkatli olması gerekir.

Bazen hiçbir belirti dahi göstermeyen HepatitC hastalığı zamanla karaciğer yetmezliği, siroz, karaciğer kanseri şeklinde hastalığa gerekçe olabilir. Hepatit C yaşantıda yıllarca etken kendini belli göstermeden varlığına devam ederek büyümeye devam edebilir ve karaciğere zarar verir. Çok ilerleyen zamanlarda karaciğere verdiği bu tahribat siroz, karaciğer kanseri gibi hastalıklarla kendini gösterebilir.

HepatitC’nin bulaşma yollarının sebebi “kan yolu ile” bulaşma gelir. Bu sebeple özellikle devamlı kan nakline ihtiyaç duyan hemofili ve diyaliz hastaları ile uyuşturucu bağımlıları, tarama yapılmamış kan alıcıları ve gayri meşru cinsel ilişkiye girenler risk altındadır.

Hepatit C tedavi süresinde amaç öncelikle karaciğerin gördüğü hasarını ve siroz gelişimini engellemek ve mikrobu ortadan kaldırmaktır.
Tedavide kullanılan en yaygın yöntem hap ve iğne aynı zamanda beraber uygulanmasıdır. Hepatit C’nin bilinen bir aşısı yoktur. Hepatit C bulaşanların dengeli ve düzenli beslenmeye önem vermesi gerekir. Eğer siroz hastalığının düzelme ihtimali var ise tabibin vereceği diyeti uygulamaları gerekir.
http://www.dilokullari.com

Karaciğer Yetmezliğinin Bir Sebebi de HepatitC
1 sayfadaki 1 sayfası